Upgrade Atari 800xe

Nedávno jsem se začal zajímat o starší počítače, zejména ty, se kterými jsem se setkal jako teenager. U nás v ulici byl v zadním vchodě v jednom z paneláku Atari klub, a protože mě počítače zajímali, začal jsem tam chodit. Tam jsem se učil programovat, nejprve to bylo PMD85 a Robot Karel, poté Atari 800 xe. V té době jsem se také setkal s počítačem Commodore C64, a později jsem přeše na PC. Můj první vlastní počítač hlavně na hudbu byla Amiga A500, poté jsem si sehnal Pentium 333MH, 64MB paměti a 6GB disk.

A tak nějak z nostalgie jsem si pořídil k Amize také Commodore a Atari. Můj kamarád Richard na webu našel modul Sophia, díky kterému je možné připojit Atari pomocí DVI k běžnému monitoru, nebo pomocí redukce HDMI i moderní TV. Toto mě hned zaujalo a modul jsem si od Richarda koupil. Nejprve jsem modul přidali k jeho Atárku, což si můžete prohlédnout na jeho webu, kde o tom píše: http://atari.techline.cz/upgrade-atari-65xe-modul-sophia-rev-c/

A já jsem se skoro po roce dostal k tomu, abych Sophii integroval do mého Atari.

Atari 800xe

Nejprve jsem musel počítač kompletně demontovat, protože je potřeba se dostat přímo na desku kvůli odpájení grafického čipu a připájení patice, kam se pak vloží modul Sophie a onoho grafického čipu.

Na posledním fotu je vidět onen grafický čip AMI 9119MGR který je potřeba odstranit. Vše probíhalo celkem v pohodě.

Vše jsem si pečlivě připravil. Na webu pro jistotu sledoval i návod.

Čip jsem odpájel, vyčistil a vložil do patice u Sophie.

Na původní místo jsem připájel patici.

Tak vše mám zapojené, stačí už jen nastartovat počítač…

A vše funguje jak má. Obraz je fakt luxusní, tak teď už to jen smontovat zpátky do bedny a můžu si zahrát svou oblíbenou hru Misija.

Ale co se nestalo, obraz nějak zlobí. 🙁

Co teď s tím? Nikde jsem podobný problém neviděl, a tak jsem začal zkoumat, co se kde pochroumalo. Nejprve mě napdlo, že by to mohl být třeba špatný dotek konektoru. Různě jsem hýbal kabelem DVI, ťukal jsem na konektory a nic, Atari jsem tedy opět rozebral a zkoušel kabel od Sophie k DVI konektoru. Všiml jsem si, že se s obrazem něco děje, ale špatný dotyk to nebyl. Jak jsem celý kabel uchopil do ruky a držel, tak se obraz srovnal.

Tak jsem si řekl, že bude potřeba udělat nějaké stínění. Zvláštní je, že u první montáži s Richardem to nedělalo. Vzal jsem kus drátu a omotal kolem plochého kabel a vše bylo zas ok. Nemusel jsem ho ani nikam ukostřit, prostě jen stačilo omotat okolo plochého kabelu.

Kabel jsem pro jistotu zaizoloval, počítač zpátky sestavil a mohl jsem si konečně zahrát na kvalitním monitoru. 🙂

Ještě jsem si všiml, že obraz ze Sophie neni FullHD (1920×1080) ale menší: