Rozlišení videa

Rozlišení videa je počet bodů, z kterých se video skládá, (počet sloupců x počet řádků). To se uvádí jen u zobrazovacích zařízení, a podle toho poznáte kvalitu daného zobrazovacího zařízení (samozřejmě záleží, jak komprimované video na tom pouštíte).

Nejrozšířenější rozlišení u starších zařízení v normě PAL, nebo SECAM je 720×576 bodů, u NTSC 720×486. Normu PAL využívali dříve všechny videorekordéry, starší videokamery, klasické CRT televize a DVD.

Postupem času se rozlišení zvětšovalo na HD 1280×720 až Full HD 1920×1080, nebo dnes až na 4K 3840×2160. Tyto větší rozlišení se dají využít jen na BluRay, moderních TV s USB, počítačích apod.

Rozlišení videa je jen a pouze o počtu obrazových bodů a nepoznáte podle toho kvalitu videa, to závisí i na dalších parametrech videa, jako např. bitrate (průtok dat za 1 sekundu). Samozřejmě čím více obrazových bodů, tím by mělo být video lepší.

Více o rozlišení videa a přehlednou tabulku naleznete zde na Wikipedii.

Autor obrázku: Original uploader was XXV at en.wikipediaLater version(s) were uploaded by Jjalocha, Aihtdikh at en.wikipedia. – Transferred from en.wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4022444