Oprava Aiwy NSX-S30

Na začátku letošního roku jsem celkem levně sehnal Aiwu NSX-S30. Ten co mi ji prodával zrovna náhodou neměl CD a věž ovládal pomocí DO, prý ji používal jen jako zesik a rádio.

Až doma jsem zjistil, že přehrávač nečte CDčka, zlobí několik tlačítek ovládání věže, zlobí ovládání hlasitosti a netočí se kazeťák, tak jak by měl. Tak jsem začal hledat a na webu jsem si sehnal servisní manuál. První co jsem udělal, na www.ame.cz jsem našel laser pro tuto věž, tuším že to byl KSS-213B asi za 282,- Kč a hned jsem ho objednal, spolu s řemínky pro kazeťák.

Jakmile materiál přišel, pustil jsem se do výměny. Kazeťák jsem vyčistil a řemínky vyměnil a zároveň i mechaniku laseru.

Kazeťák šlapal, ale CD nic. Po poradě s kamarádem jsem zjistil, že kvůli přepravě je potřeba z laseru odsranit propoj na tesce a odsát z něho cín. Po tomto úkonu začalo CD šlapat jak hodinky.

Tak teď už zbývalo opravit tlačítka a ovladač hlasitosti.

Rozebraný čelní panel.
Mikrospínače ovládání.

Tyto spínač jsou připojené do mikroprocesoru, který ovládá celou věž. Protože je jich opravdu hodně, není možné, aby mikroprocesor měl tolik vstupů, ono by to asi i šlo, ale musel by být o dost větší, a to se zrovna nehodí. Tak je to udělané celkem jednoduše. Na jednom vstupu je několik spínaču, které jsou vyvážené pomocí odporů a vstup mikroprocesoru vlastně měří odpor. Proto, když zmáčku jakýkoliv spínač, tak každý mu pošle jinou hodnotu.

Příklad schématu zapojení.

Nejčastěji právě odchází mikrospínače, né, že by nespínali, ale vznikne na nich přechodový odpor a ovlivní tak vstup do mikroprocesoru, a proto se pak spínač chová jinak, než by měl. Je tedy potřeba vyměnit mikrospínače.

Hledal jsem všude na webu, ale co se týče rozměru, sehnal jsem opět jen na www.ame.cz, kde jsou dost drahé, oproti běžným mikrospínačů. Jeden vyšel tak na 50,- kč a i když jsem chtěl vyměnit všechny, tak jsem z důvodu financí objednal jen 10 kousků, snad to bude stačit.

A poslední, co bylo potřeba vyřešt byl ovladač hlasitosti. Nebyl to klasický potenciometr, ale takový ten nekonečny. Původní jsem jsem změřil osciloskopem a zjistil, že ty impulzy z něho jsou špatné. Objenal jsem proto v GM El. co nejvýce podobny, protože stejný neměli, a když to vše přišlo, pustil jsem se do výměny.

Po výměně samozřejmě vše funguje jak má.

Komentáře

Napsat komentář