Porucha kotle Protherm

Jednoho krásného jarního dne nám najednou odešel kotel. Neřekl ani kam jde, prostě se už ani nezapnul.
Kotel máme Protherm TIGER 12 KTZ.

První co jsem zkontroloval byly pojistky, pak zásuvku a vše bylo OK. Rozdělal jsem tedy kryt a hledal nějakou pojistku.

Pojistku jsem našel (na posledním obrázku vpravo dole). Samořejmě byla KO, zkusil jsem jí tedy vyměnit a stalo se to samé.
Desku jsem tedy vyjmul a začal hledat na webu. Našel jsem, a cena je kolem 3,5 tis. Kč.

Tak se na ní podíváme. Oficiálně jsem nějaké technické schéma samozřejmě nenašel, ale na jednom francouském fóru jsem našel schéma zdroje nakreslené rukou.

Při proměřování součástek jsem nalezl vadný kondenzátor a také očouzený tranzistor. Sedl jsem tedy k počítači a objednal tranzistor, kondenzátor a pro jistotu i řídíci obvod spínaného zdroje TOP243YN, protože se mi nezdál nízký odpor na výstupu a když už se v tom hrabu, tak i ten maličký kondenzátorek vedle. Jsou to součástky přibližně za 120,- Kč.

Vše jsem tedy vyměnil. Nešlo to hladce, přece jen kotel je starý tak 10 let a tak se mi podařilo poškodit plošný spoj u tranzistoru, a tak jsem musel trochu ošklivě tranzistor připájet, ale naštěstí se povedlo.

Tak vše se povedlo a kotel běží.

Co většinou v přístrojích odchází? Řekl bych, že to jsou spínané zdroje, a to z důvodu vysoké zátěže součástek díky vysoké frekvenci. Tady je pak vidět, jak firmy chtějí vydělávat na lidech, protože když jsem se ptal u servisáka plynových kotlů, zda se základní desky opravují, řekl, že to má zakázané od výrobce, navíc, základní deska výjde na 3,5 tis. Kč, a v podstatě tam odejde jen zdroj, který sám o sobě může stát tak 400 Kč. Koukal jsem, že místa je tam dost, a klidně by mohl být zdroj zvlášť, pro případnou výměnu samotného zdroje, což by vyšlo daleko méně. Zdroj je připojen 4mi vodiči.

Takových firem je hodně, nejen že se takové věci plánují, ale navíc se do zařízení dávají kurvítka, v podobě levných součástek a pod. Bohužel s tí se nedá nic dělat.